Farmakologické rozdělení
Klinická farmakologie
Klinická farmakologie je základní farmakologickou vědou. Klinická farmakologie se na rozdíl od klasické vědecké farmakologie zaměřuje na aplikaci farmakologických principů a metod v klinické praxi a na péči o pacienta a průběh a výsledky jeho léčby.
Neurofarmakologie
Neurofarmakologie je vědní obor studující účinky léčiv na funkce centrální a periferní nervové soustavy.
Psychofarmakologie
Psychofarmakologie se zabývá účinky léčiv na lidskou psychiku. Tento vědní obor sleduje nejen změny chování lidského těla a mysli, ale i měřitelné projevy molekulárních pochodů v lidském těle. Tento obor má velmi blízko k oboru etnofarmakologie.
Etnofarmakologie
Etnofarmakologie je vědní obor studující léčivé látky užívané nejrůznějšími etniky k léčbě či prevenci onemocnění.
Kardiovaskulární farmakologie
Kardiovaskulární farmakologie je vědou zabývající se účinky léčiv na oběhovou soustavu člověka.
Farmakogenetika
Farmakogenetika sleduje dědičně podmíněnou variabilitu odpovědi organismu závislou na užívání klinicky významných léků.
Farmakogenomika
Farmakogenomika je vědou, která využívá znalost genotypových technologií k vývoji nových léčiv a hlubšímu poznávání léčiv starších.
Farmakoepidemiologie
Farmakoepidemiologie studuje účinky léčiv na početné skupiny obyvatelstva.
Systémová farmakologie
Tento vědní obor aplikuje principy systémové biologie na pole farmakologie.
Toxikologie
Toxikologie je vědecký obor zabývající se nepříznivými účinky a charakteristikou léčiv či jakýchkoli jiných chemických látek užívaných jak v nadměrném množství, tak i v prospěšném nízkém terapeutickém množství.
Posologie
Posologie je vědou zabývající se dávkováním léčiv. Dávkování záleží na mnoha faktorech, například věku, klimatu, váze, pohlaví pacienta a na době podání.
Farmakognózie
Farmakognózie je odvětvím farmakologie, které se zabývá obzvláště složením, užíváním a vývojem léčivých látek biologického původu, zejména léčivými látkami získanými z léčivých rostlin.
Dentální farmakologie
Dentální farmakologie se zabývá léčivy běžně používanými při léčbě stomatologických onemocnění.
Environmentální farmakologie
Environmentální farmakologie se zaměřuje na pochopení vztahů mezi genem a prostředím, léčivem a prostředím a toxinem a prostředím.
Behaviorální farmakologie
Behaviorální farmakologie (nebo též etofarmakologie) je mezioborová disciplína zabývající se účinky psychoaktivních léčiv na chování jedince.
Teoretická farmakologie
Teoretická farmakologie je poměrně novým a rychle se vyvíjejícím výzkumným oborem, v němž se uplatňují poznatky výpočetní chemie. Zvláště přínosná pro tento vědní obor je kvantová chemie a metody molekulové mechaniky. Cílem teoretických farmakologů je objasnit vztah mezi aktivitou určitého léčiva (ta je zkoumána experimentálně) a jeho strukturálními vlastnostmi (ty jsou odvozeny z počítačových experimentů).